Jak poprawić postawę i chód podczas korzystania z chodzika rehabilitacyjnego?
Chodzenie z chodzikiem może być trudne, jeśli uchwyty są ustawione zbyt wysoko lub zbyt nisko. Jeśli chodzisz z uchwytami ustawionymi zbyt nisko, prawdopodobnie jesteś pochylony, co powoduje ból szyi i pleców. Uchwyty ustawione nieco za wysoko powodują, że chodzisz za chodzikiem, nie mając odpowiedniego wsparcia ze strony urządzenia.
Pozycja pochylona podczas chodzenia jest często spowodowana siedziskiem zwykłych chodzików, które jest zbyt blisko nóg i nie ma wystarczająco dużo miejsca na nogi podczas chodzenia. W rezultacie musisz chodzić na dużej odległości od chodzika. Najlepiej byłoby mieć chodzik, w którym możesz przesunąć siedzisko do przodu, aby zrobić krok w chodzik i ustawić uchwyty bliżej bioder. Chodzenie z prawidłową techniką i postawą podczas chodzenia przy pomocy chodziku nie jest trudne. Wymaga jednak odpowiedniego rodzaju chodzika i zwracania uwagi na to, jak się poruszasz.
Wskazówki dotyczące prawidłowego chodzenia z chodzikiem
Chodzenie z chodzikiem to aktywność, która angażuje nie tylko nogi, ale całe ciało.
Chodź z podniesiona głową
Wyobraź sobie, że kręgosłup rozciąga się w górę przez czubek głowy jak sznurek. Chcesz, aby ten sznurek był cały czas całkowicie prosty, gdy chodzisz; skup się na przesuwaniu bioder, ramion i czubka głowy, aby wszystkie były w jednej linii. Ta technika może pomóc Ci uniknąć opuszczania głowy w kierunku klatki piersiowej podczas chodzenia. Skup wzrok i patrz przed siebie. Skup się na punkcie około 7 do 10 metrów przed sobą podczas chodzenia. Pomoże Ci to utrzymać wyprostowaną pozycję. Chodzik z dużymi kołami umożliwi Ci chodzenie z podniesioną głową. Ponieważ nie musisz patrzeć, gdzie jadą przednie koła i czy nie zatrzymują się całkowicie, powodując upadek. Duże kółka chodziku lub duże kółka z możliwością wspinania się są lepsze, ponieważ możesz chodzić bardziej zrelaksowany, nie zwracając uwagi na to, czy przednie koło radzi sobie z terenem na zewnątrz.
Wydłuż kręgosłup
Skup się na wydłużaniu pleców podczas chodzenia. Unikaj garbienia się, pochylania lub pochylania do przodu, ponieważ może to obciążać mięśnie szyi i pleców.
Obróć ramiona
Ramię odgrywa również kluczową rolę w postawie podczas chodzenia i technice chodzenia z chodzikiem. Jeśli ramiona są napięte lub pochylone do przodu, może to być znak, że chodzisz z nadwyrężaniem mięśni i stawów w ramionach, szyi i górnej części pleców. Trzymaj ramiona luźne i rozluźnione, nie napięte w kierunku uszu lub pochylone do przodu. Podczas chodzenia z chodzikiem od czasu do czasu wzruszaj ramionami, aby utrzymać ramiona luźne, a głowę w odpowiedniej pozycji.
Zaangażuj mięśnie core
Mięśnie core odgrywają również istotną rolę podczas chodzenia i pomagają Ci poruszać się bardziej komfortowo. Mogą pomóc Ci zachować równowagę i stabilność; przy stawianiu każdego kroku, skup się na napinaniu i angażowaniu mięśni core, przyciągając pępek w stronę kręgosłupa.
Krok od pięty do palców
Utrzymuj stały chód od pięty do palców. Pomoże Ci, jeśli najpierw uderzysz piętą o ziemię, przetoczysz się do palców, a następnie odepchniesz się od kroku palcem. Dzięki temu będziesz lepiej chodzić, unikając płaskich kroków lub uderzania palcami o ziemię.